poniedziałek, 15 lipca 2013

Jacket potato with chees & coleslaw czyli co jada się w Anglii


Dziś chciałbym zaprezentować pierwszy wpis z serii "co jada się w Anglii". 

Niestety nie wziąłem ze sobą aparatu fotograficznego, dlatego zdjęcia które będę prezentował nie są najlepszej jakości gdyż wykonane zostały przy użyciu telefonu komórkowego. 

Na początek pragnę przedstawić wam danie którego nazwa z języku królów to "Jacket potato" co można przetłumaczyć jako ziemniak w mundurku. Danie jest niezwykle proste w przygotowaniu i posiada wiele wariacji. 
Wersja prezentowana na zdjęciu to wariant z serem i coleslaw ( zwanego w ponglish - kolesławem). Sporego ziemniaka (wielkości pięści) pieczemy na grillu aż ten będzie miękki w środku. W restauracjach lub innych jadłopodawalniach na wyspach zazwyczaj używa się w tym celu mikrofali co pozwala na przygotowanie dania w około 7 minut. Teraz jeszcze krótkie wyjaśnienie dla tych którzy nie wiedzą co to jest "kolesław". Otóż jest to tarta marchewka z drobno siekana białą kapustą wymieszane z majonezem. 
W restauracji w której zdarza mi się pracować w sezonie letnim, serwujemy kilka wersji "jacket potato": z serem, z serem i fasolką gotowaną z sosie pomidorowym, z samą fasolką, z tuńczykiem lub z coleslaw. Zdarza się również serwowanie samego ziemniaka z masłem.
Jacket potato jest często zamawiane jako swego rodzaju starter. Zamawiany jest również przez osoby praktykujące zdrowe żywienie lub chcące się odchudzić, wtedy nieodzownym dodatkiem do tego dania jest "diet coke" czyli dietetyczna Coca Cola.

Jako że jest to pierwszy z tego rodzaju postów, będę wdzięczny za wszelakie uwagi i sugestie :-) 


2 komentarze:

  1. Ja lubię z fasolką i dużą ilością sera :)
    http://gotoweprzepisy.blogspot.co.uk/

    OdpowiedzUsuń
  2. 4 lata już tu mieszkam, ale jeszcze nie miałam okazji jeść takiego porządnego jacket potato :) czas chyba nadrobić w końcu straty! pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń