czwartek, 2 maja 2013

Soto Ayam czyli ciekawy sposób na wykorzystanie niedzielnego rosołu :-)


Dziś chciałbym zaproponować sposób na wykorzystanie rosołu z niedzielnego obiadu. Dlaczego by nie przerobić go na coś orientalnego ! ! !
Poniżej podaję również przepis na rosół na wypadek gdyby z niedzielnego obiadku nic nie zostało. 

Składniki:

  • 4-5 Papryczki chilli  (ewentualnie pepperoni)
  • 4 ząbki czosnku
  • por
  • trawa cytrynowa
  • korzeń imbiru
  • świeże licie melisy
  • chiński makaron ryżowy
Składniki na rosół:
  • mięso drobiowe z kością
  • marchew
  • cebula
  • pietruszka
  • liść laurowy
  • seler
Rosół:

  1. Do garnka z zimną wodą wrzucamy mięso i podgrzewamy aż woda zacznie się gotować. Na powierzchni pokazują się tzw. szumowiny, które zbieram przy pomocy małego sitka. W tym momencie zmniejszam ogień, tak aby wywar bardzo delikatnie bulgotał.
  2. Następnie wrzucamy do garnka umyte, obrane i pokrojone wcześniej warzywa (marchew, pietruszkę, cebulę, seler) oraz liść laurowy, pamiętajmy jednak że cebula powinna być wcześniej lekko opalona lub podczas obierania jej powinniśmy zostawił na niej cienką warstwę łupiny. 
  3. Całość gotujemy pod przykryciem na niewielkim ogniu przez bardzo długi czas. 
  4. Kiedy rosół jest już gotowy, przecedzamy go przez sitko oraz odkładamy na bok ugotowane warzywa oraz mięso, które wykorzystamy przy przygotowaniu Soto Ayam.

Soto Ayam:

  1. Papryczki chili przecinamy wzdłuż na 2 połówki i pozbywamy się z nich nasionek.
  2. Połówki papryczek parzymy zalewając je wrzątkiem i pozostawiamy na ok 5 minut. 
  3. Do moździerza wrzucamy sparzone papryczki, 4 ograne ząbki czosnku, niewielką cebulę (pokrojoną co najmniej w ćwiartki) i rozgniatamy i rozcieramy wszystko aż do otrzymania jednolitej masy.
  4. Na woku rozgrzewamy małą łyżeczkę oleju i wrzucamy masę przygotowana wcześniej (pkt.3). Smażymy ją około 2-3 minuty cały czas mieszając.
  5. Do podsmażonej masy wlewamy odcedzony wcześniej rosół ( lub to co zostało z niedzielnego obiadu). Dodajemy lekko rozgniecionej trawy cytrynowej oraz kilka świeżych liści melisy oraz szczyptę soli. Całość gotujemy ok 10 minut na niewielkim ogniu.
  6. W międzyczasie przygotowujemy chiński makaron ryżowy według instrukcji na opakowaniu ( zalewamy wrzącą woda i pozostawiamy na ok 3 minuty, a następnie odcedzamy). Warzywa pozostałe po przygotowaniu rosołu (oprócz marchewki) kroimy w cienkie paski. Mięso drobiowe z rosołu oddzielamy palcami od kości.
  7. Do miseczki w której chcemy podać danie wkładamy przygotowany makaron, pokrojone warzywa razem z (marchewką), oraz kawałki mięsa.
  8. Zawartość woka (pkt.6) przecedzamy przez drobne sitko a otrzymana czysta zupę wlewamy do przygotowanej miseczki (pkt.7)
  9. Całość posypujemy cienko pokrojonym zielonym porem.
Należy pamiętać że mimo oż jest to zupa to nie wygląda ona jak zupy do których jesteśmy przyzwyczajeni. W kuchni indonezyjskiej, z której Soto Ayam się wywodzi, zupa składa się głównie z dodatków takich jak warzywa, makarony i mięso a nie tak jak w polskiej kuchni z części płynnej.

Ze względu na zawartość imbiru oraz czosnku Soto Ayam całkiem nieźle rozgrzewa organizm i pomaga przy zwalczaniu chorób i przeziębień.

Smacznego ! i ! 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz