Wpływy Hiszpańskie


Spis treści


    Wpływy Hiszpańskie


Hiszpańska obecność na wyspach archipelagu związana była z monopolem jaki posiadali Portugalczycy na przyprawy z wysp korzennych. Rywalizacja pomiędzy tymi europejskimi państwami rozpoczęła się w momencie odkrycia przez Krzysztofa Kolumba, nowego świata. Hiszpanie przybyli w rejony Moluków dziesięć lat po swoich portugalskich sąsiadach. W 1521 roku założyli oni pierwsze biura handlowe na wyspie Tidore, w sąsiedztwie będącej pod wpływami portugalskimi, wyspy Terante. Jednak już w 1529 roku Hiszpania zaniechała dalszego rozwoju handlu na Molukach. Na mocy ugody z Portugalią, Hiszpanie  skupili się na wyspach dzisiejszych Filipin, pozostawiając wyspy korzenne pod wpływem swoich sąsiadów z półwyspu Iberyjskiego. Obecność Hiszpanów na wyspiarskich terenach dzisiejszej Indonezji, choć krótka, zaowocowała znacznym wpływem na kuchnię tego rejonu.

Hiszpanie przywieźli na wyspy takie składniki jak papryczki chili, orzeszki ziemne, pomidory oraz kukurydzę. Jak nie trudno się domyśleć większość z nich pochodzi z terenów ameryki środkowej. Dzięki hiszpańskim żeglarzom przybyło one na wyspy archipelagu i szybko stały się składnikami charakterystycznymi dla tutejszej kuchni. Papryczki chili, a więc podstawowy  składnik większości dań kuchni indonezyjskiej. To właśnie one stanowią bazę do ostrego sosu sambal, który jest kulinarną wizytówką Indonezji. Również i orzeszki ziemne stały się jednym z podstawowych składników kuchni archipelagu. Wykorzystywane są one do przyrządzania takich potraw jak choćby sate czy też gado-gado. Pierwsza z tych potraw to cienko krojone kawałki mięsa (najczęściej kurczaka lub wołowiny) nabijane na bambusowe patyczki, a następnie maczane w sosie z startych orzeszków ziemnych, chili oraz słodkiego sosu sojowego (kecap manis). Po takim przygotowaniu mięso jest grillowane na ogniu. Sate jest charakterystyczną potrawą Indonezyjsko Malajską. Gado-gado natomiast jest to sałatka warzywna, której nieoderwalną częścią jest sos identyczny jak w przypadku sate. Orzeszki ziemne są również stosowane jako przekąska, po wcześniejszym ugotowaniu na parze, bądź też na surowo. Również i kukurydza, pomimo iż pochodzi z terenów dzisiejszego Meksyku, stała się bardzo popularnym składnikiem kuchni indonezyjskiej. Najczęściej spotykana jest jaki składnik wszelkiego rodzaju zup soto.

Hiszpanie w przeciwieństwie do swoich europejskich sąsiadów nie zajmowali się działalnością misyjną na terenach wysp wchodzących w skład dzisiejszej Republiki Indonezji. Skupiali się oni głównie na rywalizacji z Portugalią w dziedzinie handlu przyprawami.

1 komentarz: